Vzor

Vzor

Zenový mistr

09.02.2015
Zen manažer
0/5
   ( 0 hlasů)
Rients Ritskes

V japonském zenovém klášteře vidí mniši nebo jeptišky mistra často jen při jedné z jeho nejrůznějších činností. Tedy tehdy, když je jeho jednání příkladné. Zenoví mistři dělají velký dojem způsobem, jakým chodí, klaní se a mluví. Jejich chůze je například důstojně impozantní a současně nedbale elegantní. Právě tato hra, v níž se kombinuje přidělená role s přirozeným vystupováním, je fascinující a inspirující. Zenový mistr je vzorem, k němuž by měl žák vzhlížet. Být vzorem patří k úlohám vedoucích pracovníků a učitelů. Avšak i zde bychom měli respektovat určité hranice. Nemálo zenových mistrů zvládá na veřejnosti těžkou úlohu udržovat rovnováhu na choulostivé hranici mezi rolí a vlastní osobností. Mají ale snahu pokračovat v této roli i v soukromém životě. Pokud je jejich chování a vystupování spíše pláštíkem než vnitřním přesvědčením, často dochází ke konfliktům. Ani zenoví mistři nejsou chráněni před žaludečními vředy.

 

Napětí

Ještě častěji se vyskytuje jiný druh napětí - mezi rolí zenového mistra a inspirací, jež má tato role přinášet. Je-li role příliš perfektně vykonávána, nabudou převahu odstup a hluboká úcta. Žák trpí a myslí si, že se nikdy svému mistrovi nevyrovná. Podobně je tomu i u manažerů. Vedle výkonů výjimečně úspěšného manažera působí menší úspěchy jeho podřízených o to křiklavějším dojmem. Ti, kteří se snadno rozhodují, si často stěžují na nerozhodné. Šéfovi, který má fenomenální čich na dobré obchody, se zdají jeho pracovníci příliš pomalí a bez fantazie, optimisté vytýkají ostatním jejich pesimistické postoje. V této souvislosti stojí za zmínku následující příběh. Do dopisu, který psal mistr svým žákům, se vloudila chybička. K jeho překvapení uměli někteří tento poklesek bez obtíží opravit. Proto se mistr rozhodl, že se příště úmyslně dopustí několika chyb, aby své žáky motivoval k lepším výkonům. O jiném zenovém mistrovi se traduje, že byl nepřítomen častěji, než bylo nutné. Účelem jeho absence byla snaha vychovat mnichy k větší samostatnosti. Také zenoví manažeři se mohou poučit z těchto příkladů. Chyby nejsou bezpodmínečně znamením slabosti a někdy je dobré nebýt stále perfektní. Pokuste se jednou potlačit svou kreativitu, pozitivnost, energii a odhodlanost a uvidíte, kolik talentů kolem vás vyroste.

 

 

zdroj: Rients Ritskes - ZEN Manažer, strana 47, 48

Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.