Úmysl

a myšlenky
Naše jednání předcházejí, a tím i určují myšlenky, jež jsou dány zkušenostmi, které je předcházely. Ty byly ovlivněny ještě staršími zkušenostmi. Právě proto často hledáme příčinu psychických problémů v prvních letech života. Vzor našeho myšlení se dědí z generace na generaci. Rodiče většinou nevědomě přenášejí své životní cíle na děti, které je zase dále předávají svým dětem. Naše skutečné úmysly a záměry jsou často mnoho let staré a jsou ukryty v našich vzpomínkách, tím se ale neustále podílejí na našem chování a myšlení. Vědomé a nevědomé úmysly prostupují do nejmenších detailů našeho běžného života. Tuto pravdu osvětluje jeden známý zenový příběh.
Zenový příběh
Jistý samuraj řekl svému sluhovi, že se cítí být ohrožen. Avšak kromě sluhy, který - podle tehdejšího zvyku - nesl zbraně, nebyl za ním široko daleko vidět žádný nepřítel. Od té chvíle byl samuraj mrzutý a měl špatnou náladu. Sluha se celé dny trápil tím, jak špatné mínění o něm jeho pán má. Nakonec se ale vyzpovídal a přiznal se, že pána pocit nezklamal. Totiž právě v tom okamžiku, kdy samuraj vyřkl své tušení, si on, sluha, pohrával s myšlenkou zabít svého pána zezadu. V tuto chvdi nás napadne, že samuraj musí mít jasnovidné schopnosti. Avšak pokud pozorně sledujeme jednání lidí, brzy se naučíme jejich úmysly odhadnout: Samuraj ostatně tuto událost využil. Svému sluhovi, a současně i žákovi, udělil lekci pro život. Samozřejmě již dříve vycítil, s jakými myšlenkami si jeho žák pohrává. Chtěl mu ale dát příežitost, aby mohl sám sebe odhalit.
Vlastní úmysly
Pokud pořádně pochopíme své vlastní úmysly, odhadneme lépe i úmysly našich blízkých. Měli bychom si klást otázky:
- Proč jednám tak, a ne jinak?
- Proč kupuji právě tuto věc, a ne tamtu?
- Proč čtu právě tuto knihu?
- Proč mám právě tyto přátele?
- Proč jím zrovna tato jídla a piji tyto nápoje?
- K jakým cílům směřuji a proč jsou to právě tyto cíle?
- Proč nepředám tomuto člověku danou informaci?
- Proč dělám stále stejnou chybu?
- Proč podstupuji tato rizika a proč mám rád zrovna tyto lidi?
- Proč jsem obzvlášť nadaný pro tento obor?
Rozhodnutí, která neustále činíme jak v našem životě, tak i v práci, jsou formována našimi cíli. Nejsou to naše schopnosti, nýbrž naše úmysly, které rozhodují o tom, jaké rozhodnutí je pro nás správné. Čím více jsme si vědomi toho, co opravdu chceme, tím lépe jsme schopni vést tím směrem naše jednání. Tak může energie bez překážek plynout jak v nás samotných, tak i v našem podniku.
zdroj: Rients Ritskes - ZEN Manažer, strana 27, 28, 29