Paradoxní myšlení

Paradoxní myšlení

Zenová meditace

26.02.2015
Zen manažer
0/5
   ( 0 hlasů)
Rients Ritskes

Na Západě je zenová meditace často chápána jako „na nic nemyslet". Je to pravda, ovšem jen zčásti. Soustředěná koncentrace na vlastní dýchání je velmi blízká tomu, co si představujeme pod slovy „na nic nemyslet". Ale v zenu nejde o to, abychom naši hlavu zcela oprostili od myšlenek. Opak je pravdou. Myšlenky, které se objevují, pokud se snažíme na nic nemyslet, vypovídají důležité věci o nás samotných. Tento paradox je základem a cílem mnoha zenových cvičení.

 

Duchovní problémy

 

Pokud si uvědomíme protiklady našich názorů a mínění, dozvíme se, co nás v hloubi duše trápí a sužuje. Máme tu jeden příklad. Žák požádal svého zenového mistra o radu, protože narazil na jeden duchovní problém. Poté, co se žák zdlouhavě a zmateně snažil vyložit svůj pohled na věc, poprosil ho mistr, aby se vžil do role svého odpůrce a zastával teď jeho názor. Zpočátku to stálo žáka velké úsilí, ale pak se mu dařilo již lépe. Na konci zjistil, že řešení jeho problému nebylo vůbec obtížné.

 

Kóan

Například kóan: ,Jakou hodnotu má vědro bez dna?" míří ke stejnému druhu poznání. Podnikatel, který si celé týdny lámal hlavu nad tímto zadáním, přiznal svému učiteli zenu, že zkrátka neví. Mistr věděl, jak moc se muž snažil, a pomohl mu nalézt řešení. Pravil: „Tento kóan by mohl znít i takto: Jaká je hodnota něčeho, co nefunguje? Pokud to přeneseme na váš případ, pak tedy: Jakou hodnotu mají nefunkční stroje ve vaší továrně?" O týden později vyprávěl muž nadšeně o své nové zkušenosti. Položil stejnou otázku svým pracovníkům a dozvěděl se, že ve skladu jeho podniku jsou desítky rozbitých počítačů a strojů. Nechal je odvézt a získal místo pro nový přístroj. Nesměle dodal, že tomu bylo již skoro deset let, kdy se byl naposledy podívat ve skladišti. Zmíněný praktický příklad ukazuje, co se v nás při meditaci nebo při přemítání nad kóanem děje. Pokud se soustředíme na náš dech, ponoříme se někdy až na dno našeho myšlení. Pokud jsme poctiví, nalezneme tu mnoho nesmyslného, bezcenného a zbytečného, tedy i názory a úvahy, které již dávno ztratily svůj smysl a jen zabírají místo novým a kreativním myšlenkám. Vyplatí se tedy pravidelně se zabývat zdánlivě nesmyslnými kóany nebo „neužitečnou" koncentrací na vlastní dýchání.

 

 

 

zdroj: Rients Ritskes - ZEN Manažer, strana 55, 56Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.