Nejlepší rozhodnutí

Nejlepší rozhodnutí

Škola Rinzaj

26.02.2015
Zen manažer
0/5
   ( 0 hlasů)
Rients Ritskes

Ve škole Rinzaj, jedné z hlavních větví zenu, přemýšlejí žáci pod vedením svého učitele o výpovědích, jež se nedají řešit pouze intelektuálně. Japonský výraz kóan znamená doslova „veřejná vyhláška" a označujeme jím zdánlivě iracionální a jen stěží řešitelnou hádanku, v níž ale tkví skrytý symbolický význam. Například v otázce, proč se Bódhidharma vydal z Indie do Číny, se ukrývá otázka samotného smyslu života.

 

Nepřipustit si neúspěch

 

Právě při rozmluvě s mistrem hledá žák správnou odpověď na svůj kóan. Nemálo z nich se vzdává po mnoha měsících bezúspěšného hledání odpovědi. Myslí si: Asi nejsem dost chytrý. Nebo: Zkrátka to mistru neumím vysvětlit. Sotva tyto myšlenky někdy vyslovíme, zasáhne nás odpověď na kóan jako blesk z čistého nebe. Pokud si žák připustí svůj neúspěch, očistí hlavu od zbytečných myšlenek a spatří neměnnou pravdu veškerého bytí. Čím déle se zabýváme řešením kóanů, tím více si tuto hru na otázky a odpovědi začneme cenit. Nezodpovězené otázky nás už ani při meditaci nenechají na pokoji, protože i nevědomě hledáme jejich řešení. Ale teprve když si po upřímném a horečném hledání odpovědi přiznáme, že jsme nenalezli smysl kóanu, náhle se nám otevře brána poznání. Kromě vzorových kóanů, které slouží k výuce, vznikají také kóany inspirované příhodami všedního dne. Tyto otázky nás mohou zaměstnávat týdny, měsíce, ba dokonce i roky. Vždy, když se objeví pochybnosti o jednom řešení, objeví se řešení nové, často mnohem lepší.

 

Další možnosti

 

Nikdy si nesmíme myslet, že jsme nalezli odpověď. Odpověď, která nás napadne jako první, většinou ještě nebývá ta nejlepší. A pokud by tomu tak bylo, zjistíme to teprve tehdy, až se seznámíme s ostatními možnostmi. Není to spíše znamení naší lenosti, když hned po prvním dojmu vynášíme rozhodnutí? Proč nehledat dál, když k tomu máme příležitost? Dobře promyšlená řešení vyžadují více času, než máme obvykle k dispozici.


Nedej na první dojem

Zenový manažer se procvičí tak, že se snaží v co nejkratším čase dobrat se co nejvíce možných řešení. Dobrý je ten, kdo bez tréninku nalezne během několik minut pět návrhů řešení. Ale s trochou cviku dosáhnete až třikrát tolik odpovědí. Čím více možností a alternativ máme k dispozici, tím jistější a rozumnější bude naše rozhodnutí.

 

 

 

zdroj: Rients Ritskes - ZEN Manažer, strana 51, 52

Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.