Seznam hlavních atributů vůdčí osobnosti

Jak být vůdčí osobností
- Neochvějná odvaha založená na dobré znalosti sama sebe a svého povolání. Žádný následovník nemůže být rád pod vedením vůdce, který si není jistý sám sebou. Takový vůdce bude velmi brzo zastíněn některým z jeho následníků.
- Sebeovládání. Ti, kteří nejsou schopni ovládnout sami sebe, nemohou dobře řídit ani ostatní. Sebeovládání je dobrým příkladem pro následovníky, ti inteligentnější jej napodobí.
- Smysl pro spravedlnost. Bez citu pro spravedlnost a fairplay nemůže žádný vůdce získat respekt ostatních.
- Rozhodnost. Ti, kteří váhají, prokazují svou nejistotu a nemohou se tak stát dobrými vůdci.
- Schopnost konkretizovat plány. Úspěšný vůdce musí umět plánovat práci a vypracovat plán. Lídr, jenž jen tak hádá bez praktického, konkrétního plánu, je jako loď bez kormidla. Dříve nebo později narazí.
- Zvyk dělat trochu víc, než za co dostanu zaplaceno. Úspěšný vůdce za svou pozici platí tím, že dělá víc než ostatní.
- Kouzlo osobnosti. Nedbalý nebo lhostejný člověk se nikdy nemůže stát úspěšným lídrem. Aby se někdo mohl stát vůdcem, musí mít u ostatních respekt a ten získá jen kvalitními lidskými vlastnostmi.
- Soucit a pochopení. Úspěšný lídr musí mít soucit se svými lidmi. Navíc jim ještě musí dobře rozumět a chápat jejich problémy.
- Cit pro detail. Pozornost k maličkostem odlišuje úspěšného lídra od těch ostatních.
- Ochota přijmout plnou zodpovědnost. Úspěšní vůdci musejí být připraveni převzít zodpovědnost za chyby svých podřízených. Pokud zodpovědnost přehazují na ostatní, nezůstanou lídry. Pokud následovník dělá chyby a projeví svou neschopnost, je to vina jeho nadřízeného.
- Spolupráce. Úspěšní vůdci musejí chápat pravidla spolupráce a být schopni navést ostatní, aby je také akceptovali. Leadership vyžaduje sílu a pro sílu je potřebná spolupráce.
Vztah zaměstnance a zaměstnavatele nebo vůdce a následovníka bude do budoucna fungovat jedině formou vzájemné spolupráce, ze které budou profitovat obě strany. V budoucnosti bude vztah zaměstnanec - zaměstnavatel nastaven spíše jako partnerství, tak jako tomu bývávalo dřív. Hitler, Stalin a Saddám Husajn jsou příklady vedení silou. Jejich vedení nevydrželo. V byznysu, financích a manuální práci se však i dnes často stává, že někteří lídři mají tendenci tento vzor vedení následovat. Mějte na paměti, že leadership vzájemným souhlasem je ta jediná správná cesta, která vydrží.
zdroj: Napoleon Hill, Joseph Murphy, Dale Carnegie - Tři mistři úspěchu, 90 - 91