Odborné znalosti: osobní zkušenosti nebo pozorování

Sebevzdělávání jako nedílná součást úspěchu
Známe dva druhy znalostí. Jedny jsou obecné a ty druhé odborné. Obecné znalosti - na druhu ani kvalitě nezáleží - nám při získávání peněz příliš nepomůžou. Fakulty velkých univerzit poskytují snad všechny formy těchto obecných znalostí na světě. Zaměřují se na předávání těchto znalostí, ale nezabývají se už jejich organizací nebo praktickým využitím. Vědomosti nepřinesou žádné bohatství, pokud nejsou prostřednictvím praktických plánů správně ovládány a inteligentně řízeny až ke zdárnému konci - k dosažení našeho vytouženého cíle. Nepochopení tohoto faktu zmátlo již miliony lidí, kteří mylně věřili, že ve vědění je moc. Není tomu tak. Vědění je potenciální moc. Stává se silou pouze tehdy, pokud je využito konkrétním plánem, jenž je zdárně doveden do konce. Tento "chybějící prvek" je nedostatkem všech vzdělávacích institucí dnešního světa, školy totiž studenty neučí, jak využít svého vzdělání v praxi.
Příběh Henryho Forda
Mnoho lidí se mylně domnívá, že Henry Ford, protože ve škole moc času nepobyl, nebyl vzdělaný. Ti, kdo si to myslí, neznají Henryho Forda a nechápou správný význam slova "vzdělání". Je totiž odvozeno od latinského educo, což znamená odvodit, vytáhnout, rozvinout.
Během první světové války vyšly v chicagských novinách články, v nichž byl Henry Ford kromě jiného nazýván ignorantským pacifistou. Ford se vůči těmto vyjádřením ohradil a zažaloval noviny za nactiutrhání. Obhájci novin pak u soudu žádali jeho předvedení na lavici svědků, aby veřejně dokázali, že přestože má určitou odbornou znalost z oblasti výroby aut, jinak je naprosto nevzdělaný.
Ptali se ho například: "Kdo byl Benedict Arnold?" a "Kolik vojáků poslala Velká Británie do Ameriky v roce 1776 proti povstalcům?" Jako odpověď na poslední otázku pan Ford řekl: "Nevím sice, kolik jich přesně bylo, vím však zcela jistě, že jich poslali daleko víc, než se jich později vrátilo domů."
Po další velmi urážlivé otázce začal být Ford ze všeho dotazování otrávený. Vstal, předklonil se a ukázal na právníka zastupujícího ony noviny: "Dovolte, abych vám připomněl, že kdybych opravdu chtěl odpovědět na všechny vaše hloupé otázky, zde na stole mám k dispozici tlačítka. Zmáčknutím pravého z nich přivolám své lidi, kteří mi pomohou zodpovědět jakoukoli otázku. A teď mi laskavě něco vysvětlete. Nač bych si měl plnit hlavu obecnými znalostmi jen proto, abych uměl odpovědět na vaše otázky, když mám okolo sebe lidi, již mi mohou dodat jakoukoli informaci, kterou potřebuji?" Jeho odpověď byla velmi chytrá a právníky uzemnila. Každý v sále si uvědomil, že toto není odpověď žádného ignoranta, ale naopak vzdělaného muže. Každý vzdělaný člověk totiž ví, kam se obrátit pro informace, když je potřebuje, a jak je využít ve svůj prospěch.
Lidé někdy prožijí život s pocitem méněcennosti, a to jen proto, že nemají dostatečné vzdělání. Jenže ten, kdo se dokáže obklopit týmem odborníků, lidí, které využije na cestě k bohatství, je stejně vzdělaný jako kdokoli jiný. Tuhle pravdu si zapamatujte, pokud trpíte pocitem nedostatečného vzdělání.
Vyplatí se vědět, jak si koupit znalosti
Zaprvé určete, které odborné znalosti potřebujete, a odůvodněte si je. Váš cíl, vaše hlavní náplň života, vám potřebné znalosti pomůže přesně určit. Pokud jste vyřešili tuto otázku, dalším tahem bude získat nezbytné zdroje. Ty důležité jsou:
- vlastní zkušenosti a znalosti,
- zkušenosti a znalosti :získané prostřednictvím ostatních,
- školy a univerzity,
- internet,
- veřejné knihovny,
- odborné kurzy a školení.
Když danou odbornost získáte, je třeba ji využít ke konkrétnímu účelu prostřednictvím vašeho plánu. Vědomosti nemají žádnou hodnotu, pokud nejsou využity ke zdárnému výsledku, což vysvětluje, proč univerzitní diplomy úspěch negarantují.
Pokud se rozhodnete získat další vzdělání, nejprve si správně odůvodněte své rozhodnutí a pak si udělejte výzkum, kde tuto konkrétní znalost získat, a odhalte důvěryhodné zdroje. Úspěšní lidé se nikdy nepřestávají v oboru svého podnikání vzdělávat. Ti méně úspěšní věří, že období vzdělávání jim skončilo ukončením školní docházky. Pravda je taková, že školní vzdělání vás maximálně naučí, jak získat znalosti praxí. Ten, kdo se přestane vzdělávat s posledním dnem školní docházky, je navždy odkázán k průměrnosti. Cesta k úspěchu je cestou neustálého sebevzdělávání.
zdroj: Napoleon Hill, Joseph Murphy, Dale Carnegie - Tři mistři úspěchu, str. 71 - 74