Leadership se mění

Leadership se mění

11 změn k lepšímu leadershipu

25.09.2014
Niterný Leadership
0/5
   ( 0 hlasů)
Peter Urs Bender

Vést v minulosti znamenalo být vpředu. Dosahovat největšího objemu prodeje. Být v nejvyšší funkci. Vstřelit nejvíc gólů nebo získat nejvíc hlasů. Leadership se však mění. Žijeme v novém světě a je třeba, abychom se na leadership dívali jinak. Zde uvádím několik aspektů "nového leadershipu".

1. Leadership je práce s lidmi.

Leadership nespočívá jen v řízení systémů, prodeje, zařízení a čísel. Je to práce s lidmi. Vše ostatní jsou jen nástroje a kritéria, které nám pomáhají dosahovat pokroku. Musíme proto od základu změnít své myšlení a věnovat se jiným otázkám: Cítím větší osobní uspokojení? Jsou lidé silnější a šťastnější? Zlepšuje se náš život? Potřebujeme také metody měření svého úspěchu v dosahování těchto cílů. Kritéria jako zisk či hrubý národní produkt nestačí.

 

"Statistiky nekrvácejí. Lidé ano." - neznámý autor

"Podnik, který nevytváří nic jiného než zisk, je špatný podnik." - Henry Ford

2. Součástí leadershipu je vedení sebe sama.

Najděte svou vlastní vizi, proměňte ji v realitu a automaticky se stanete lídrem ostatních. Je to váš život. Neřiďte se životním stylem nikoho jiného. Najděte si svůj vlastní.

 

3. Pro leadership je důležitá vnitřní motivace.

Mnozí z nás si pod slovem leadership představí ostře řezanou tvář neúprosného armádního důstojníka, který huláká na své vojáky: "Makejte, nebo koukejte vypadnout!" A mnozí firemní lídři se ke svým zaměstnancům chovají stejně. Je to pochopitelné, protože původni koncepce organizací vychází z armádniho modelu. A v některých oborech a zemích to dokonce funguje dodnes. Domnívám se ovšem, že tato stará forma leadershipu rychle vychází z módy. Přecházíme od "kontrolně direktivního" přístupu k novému přístupu, který "je založen na koučování a zplnomocnění". Dříve nebo později začne vnější kontrola lidem vadit a začnou se jí bránít. Když k tomu dojde, klesá uspokojení z práce i produktivita.

4. Pro leadership je důležité snažit se o dokonalost a zároveň akceptovat vlastní nedostatky.

Vy ani já nejsme dokonalí. Chceme dosahovat stanovených cílů a realizovat své vize, často se nám to však nedaří. Nejsme úspěšní. V takových případech být lídrem znamená smiřít se s tím, že jsme jen lidé. Průzkumem provedeným ve stovce nejúspěšnějších podniků, které byly (v té době) řízeny svými původními zakladateli, se zjistilo, že tito podnikatelé byli před tím, než dosáhli úspěchu, v průměru sedmkrát neúspěšní. Na tomto seznamu byli lidé jako Walt Disney a Ray Kroc, zakladatel ftrmy McDonald' s. Na neúspěchu není nic špatnéhopokud se dostanete zpátky nahoru.

5. Leadership vyžaduje změny.

Svět, v němž žijeme, nám klade do cesty tisíce náročných překážek. Finančních, emocionálních, fyzických. Mnohé z nich nám působí bolest a zklamání. Můžete jimí procházet s křikem a nadávkami a přát si, aby všechno zůstalo stále stejné. Lpět na tom, co máte. Nebo se můžete rozhodnout pro změnu. Všichni máme nějaké nedostatky a zlozvyky. Chybou není to, že je máme. Chybou je, rozhodneme-li se nic na ních neměnit. Leadership je vědomé rozhodování ve prospěch pozitivních změn.


  • Důkladně se podívejte na svůj momentální život. Je takový, jaký si přejete? Jste s ním spokojení? Dosahujete dostatečných úspěchů? Jací jsou lidé kolem vás?
  • Co byste chtěli zažít? Jste v zájmu toho ochotni vyzkoušet něco nového?
  • Zvažte možnost změny toho, co se neosvědčuje. Jste k tomu ochotní? Neměňte nic jen proto, že vám to radí tato nebo nějaká jiná kniha. Zapomeňte na "pocit viny". Změny uskutečňujte proto, že to samí chcete.

6. Leadership vyžaduje sebedůvěru.

Máte-li se vědomě rozhodnout pro změnu, musíte věřit, že se vaše situace může změnit. Žijeme ovšem v nejisté době - a budeme v této nejisté době žít ještě dlouhá léta. Chybí nám sebedůvěra. Mnozí lidé se bojí ujmout se role lídra, vyjádřit nahlas své názory nebo být jíní než ostatní. Pracujte na budování své sebedůvěry.

7. Leadership vyžaduje růst.

Veškerý pokrok znamená dokázat něco víc, než jsme dokázali dřive. "Lídr" se skrývá v dítěti, které se učí chodit. V teenagerovi, který jde na první rande s děvčetem. V čerstvém absolventovi, který nastupuje do prvního zaměstnání. V páru, který se právě zasnoubil nebo vzal (či dokonce rozvedl!). Leadership je obsažen v každém vynálezu či objevu, který kdo kdy učinil. Osobní růst je pro lídra příznačný.

8. Leadership vyžaduje energii.

Většina lídrů má obrovskou energii. Úroveň vaší energie je dána vašimi myšlenkami a pocity. Čekáte-li, že se stane něco dobrého, nebo věřite-li v pozitivní budoucnost, budete mít vyšší úroveň energie. Představte si to takto. Dorazíte domů vyčerpaní po dlouhém pracovním týdnu. Nemáte absolutně žádnou energii. Pak vám zavolá blízký přítel, kterého jste celé roky neviděli, a vy se náhle probudíte k životu. Odkud se ta energie vzala? Jak kolem sebe můžete vytvářet pozitivní. energii? Zkuste se usmívat! Lidé kolem vás vám budou oplácet vlastním úsměvem. (Možná vás budou považovat za cvoka, ale zaručuji vám, že se budou usmivat.) Začnou se lépe cítit a začnou i lépe pracovat. Vy sami si budete připadat spokojenější a energičtější. Pamatujte: Energie je nakažlivá. Jak se budete chovat ke svým zaměstnancům, tak se budou oni chovat ke svým zákazníkům a spolupracovníkům. A právě tak se utváří duch celé organizace - ať pozitivní či negativní. Tato zásada platí pro všechny vztahy. Pro rodiče a děti. Pro učitele a studenty. Pro manžele a manželky. Pro veřejnost a politiky. (Přemýšlejte o tom.)

9. Pro leadership je důležité vytváření pozitivních zkušeností.

Chceme mít sami ze sebe dobrý pocit. Chceme mit zdání kontroly, moci a vzrušení z toho, co nás čeká. Pamatujete, jaký to byl pocit, když se ve vašem životě objevila nová láska? Nebo když jste začínali v novém zaměstnání? Cítili jste vzrušení, vášeň a radost. Nevydrželo to natrvalo, alespoň chvíli to však bylo báječné. Možná to zní šíleně ... ale právě teď je vhodná chvíle k tomu, abyste do svého života tento pocit vnesli znovu. Udělejte změny ve své práci. Doma. Ve vztazích s přáteli. Dodejte svému životu humor. Jiskru. Spontánnost. Udělejte něco, co vás bude motivovat k dalšímu podnikání. Koneckonců se můžete sami rozhodnout pro nudu - ale můžete se také rozhodnout pro život.

 

"Změňte všechny projekty tak, abyste zvýšili jejich zajímavost, důležitost a transformační potenciál. Prodejte ty nejzajímavější a nejprovokativnější projekty, jaké dokážete vytvořit." - Tom Peters

10. Pro leadership je důležité vytváření výsledků - ale čestné.

Lidé často mluví o tom, co by chtěli, aby se stalo. Politikové mluví o snižováni deficitů, o lepším zdravotním stavu či větší bezpečnosti naší společnosti, o vytvářeni pracovnich příležitosti. Podnikoví manažeří mluví o zlepšování firemních zisků nebo morálky zaměstnanců. Všichni mluví o tom, jaké by to bylo, kdyby vyhráli v loterii. .. Vize je důležitá, sama o sobě však nestačí. Opravdový leadership vyžaduje schopnost přeměnit vizi ve výsledky: Zbavit se dluhů. Vytvořít víc pracovnich míst a mít spokojenější zaměstnance. Založit ten nový podnik. Udělat si výlet někam, kam jste se odjakživa chtěli podívat. Říct nahlas, co chcete udělat, a pak to skutečně udělat. Musirn vám však dát jedno varováni. Ať je "to" cokoli, nedělejte to za každou cenu. Udělejte to tak, abyste "vyhráli" nejen vy, ale také ostatni. Udělejte to s péčí a respektem. Udělejte to čestně. Pocit naplněni je výsledkem uspokojeni vašich potřeb i vašich hodnot. Jedno bez druhého způsobí, že si budete případat rozpolceni.

11. Leadership znamená redukovat obavy a posilovat naději.

V době změn si nejsme jisti svou budoucností. To přínáší strach - ze ztráty práce, ekonomického zabezpečeni, podnikových nebo sociálnich výhod, postavení, přátel a dalších aspektů života, kterých si ceníme a na nichž jsme závislí. Tento strach podlamuje motivaci, podkopává důvěru a posiluje odpor. Potřebujete-li své lidi provést nějakou podstatnou změnou či dokonce dočasným strádánim, najděte nějaký způsob jak posílit jejich naději. Dejte jim inspiraci a důkaz toho, že vám na nich záleží. Zlepšete hmatatelné výsledné ukazatele a zároveň i pocit sebedůvěry svých lidí. Způsob, jakým změny realizujete, je právě tak důležitý jako výsledky, kterých dosáhnete.

 

zdroj: Peter Urs Bender - Niterný leadership, str. 18-21

Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.