Jakým typem lídra jste

Povrchní lídr nebo Niterný lídr?
V situaci, že vedeme, jsme neustále. Svými slovy a vlastním příkladem. V práci, doma, ve styku s lidmi. Vedeme dokonce i tehdy, když jsme sami, protože leadership není jen úloha, je to způsob myšlení, způsob bytí, způsob života. Důležitou součástí leadershipu je vědět, co vede vás. Máte například silně vyvinutý cit pro hodnoty? Jste ovládání vlastními emocemi? Příjímáte veškerá rozhodnutí racionálně a nemisíte do ních své pocity? Přízpůsobujete se tomu, co je populární nebo co říkají jiní? K popisu toho, jak lidé vedou nebo jsou motivování, používám dvou termínů. Prvnímu typu říkám povrchní lídr, druhému nitemý lídr. Důležité je uvědomit si, že všichni v sobě máme oba typy. Záleží na tom, který typ se rozhodneme následovat.
Povrchní lídr
Povrchní lídr je stimulován "žebráky, tyrany a pokušitelkami" tohoto světa. Obavami, tlaky a touhami. Obavami z toho, že něčeho nebude mít dostatek, ať už jsou tím něčím příjmy, úcta, moc, potrava, sex či něco jiného. Každodenními tlaky, jako je péče o náročné klienty, hašení požárů a dodržování terminů. A negativními touhami, kterým "prostě nelze odolat", jako je získání zakázky lživými informacemi, očernění druhých, abychom byli sami vidění v lepším světle, nebo zpronevěření se vlastním hodnotám, abychom si zajistili rychlejší postup. Povrchní lídři mohou stát v čele firem, oddělení nebo projektů. Ve skutečnosti však "nemají věci v rukou", protože jsou stimulování těmito vnítřními a vnějšími silami. Tito lidé si sami sebe neváží a nerespektují se. Touží být akceptování a bojí se udělat nějakou chybu. Místo aby dělali to, co sami považují za nejlepší, se proto řídí tím, co jím řeknou druzí. Ve svém jednání vycházejí z veřejného minění nebo názoru médií. Ze současných módních trendů a teorií managementu. Z pokynů svých šéfů, manželů a manželek nebo spolupracovníků. Či dokonce z toho, co jím před mnoha lety řekli rodiče nebo učitelé. Když takový "lídr" řídí váš život, jste náchylnější ke stresu, rozčilení a konfliktům. Máte pocit, jako by se kontroly nad vámi zmocníl nebo snažil zmocnít někdo jiný. Zuří neustálé bitvy o to, kdo má či nemá pravdu. Cítíte nutnost obhajovat to, co říkáte a děláte. S tím rovněž přichází odpor vůči změnám a nedůvěra k lidem, kteří něco dělají nebo vidí jinak než vy.
Niterný lídr
Nitemý lídr je stimulován jinými silami. Vnitřní orientací a smyslem vlastní existence. Touhou pomáhat, o někoho pečovat a něco pěstovat. Pocitem vnítřního napětí či ohně. Toto zaujetí se však nevymyká kontrole a zdánlivě se nikdy nevyčerpá. Vlastně je tomu přimo naopak. Je spoutané a soustředěné. Je to samoobnovitelná síla vytvářející nadšení, které tryská z vnitřního pramene. Řečeno jinými slovy, je to tatáž energie, která nutí psa vrtět ocasem nebo kočku příst. Ať prostě děláte cokoli, máte z toho uvnítř dobrý pocit. Nitemý lídr přináší větší blahobyt vám, vaší organizaci a všem okolo. Brzy začnete úspěšně využívat spolupráce a synergie. Na nemožné se začnete dívat jako na možné a na konkurenty jako na spolupracovníky a potenciální partnery v nových projektech, do nichž byste se ani jeden nemohli pustit na vlastní pěst. Lídr tohoto typu také vytváří výsledky.
Jak už jsem uvedl výše, výsledky evidentně přicházejí snáze, cítíte-li větší vnítřní naplnění. Jste-li sebevědomější, uvolněnější a soustředěnější, podáváte lepší výkon. Dokážete pod tlakem jasněji uvažovat a počinat si efektivněji. Častěji se usmíváte, sami o sobě máte lepší minění a práce vás doopravdy víc baví. Paradoxní přitom je, že možná ani nebudete muset pracovat tolik jako dřív. Nebudete se nutit k tomu, aby váš výkon dosahoval nesmyslně vysokých standardů. Nepocítíte potřebu "vyrovnat se Jonesovým". A sami sebe budete hodnotit spíš podle toho, jak se cítíte, než podle toho, co máte. Niterný leadership je efektivnější, protože je komplexní. Kombinuje hlavu i srdce. Moc a soucitné porozumění. Tvrdost s jemností. Angažovanost pro úspěch s promíjením neúspěchů.
Tato komplexnost je nesmírně důležitá. Tradiční leadership a úspěch byly založeny na přístupu typu "hlava je důležitější než srdce". Pro pocity v něm nebylo místo. To za podmínek starého leadershipu vedlo ke konkurenčnímu boji na život a na smrt, k politikaření a k většímu stresu těch, kdo byli "úspěšní" . (Je skutečností, že v pondělí před devátou hodinou dopolední dochází k více srdečním infarktům než v kteroukoli jinou dobu týdne!)
zdroj: Peter Urs Bender - Niterný leadership, str.27, 28