Sedm zásad

Sedm zásad

ke zbohatnutí.

03.10.2014
Nejbohatší muž v Babylóně
0/5
   ( 0 hlasů)
George S. Clason

Sláva Babylónu trvala dlouho. Za dávných časů měl pověst nejbohatšího města, ale na začátku to tak nebylo. Babylóňané museli nejdříve přijít na to, jak zbohatnout. Když se král Sargon vrátil po porážce Elarnitů do Babylónu, našel říši v hospodářském úpadku. Královský kancléř mu vysvětloval příčinu. "Po dlouhou dobu se všechno dařilo. Vaše královská Výsost nechala vybudovat zavodňovací kanály a ohromné chrámy. Ale teď se stavby dokončily a lidé jsou bez práce. Obchodníci mají málo zákazníků, zemědělci nemohou prodávat, protože obyvatelé si nemají za co potraviny koupit." "Kam se podělo všechno to zlato, které jsme utratili za výstavbu?" trval na svém král. "Obávám se, že se dostalo do kapes několika bohatých mužů ve městě," odpověděl kancléř. "Proteklo mezi prsty většině našich lidí tak rychle jako kozí mléko přes sítko. Teď se proud zlata zastavil a lidé nemají skoro žádný výdělek."

 

Král se na chvíli zamyslel a pak se zeptal: "Proč dokáže jen několik lidí nahromadit si zlato?" "Protože vědí, jak na to," odpověděl kancléř. "Není možné zavrhnout člověka, který si dokáže poradit. Ani zákon nemůže sebrat člověku to, co si vydělal a dát někomu, kdo není schopný." "Ale proč by se nemohli všichni naučit, jak zbohatnout?" "To by bylo možné, Výsosti, ale někdo by jim to musel říci. Kněží jsou sice velice vzdělaní, ale o vydělávání peněz nevědí nic." "Kdo v našem městě ví nejlíp, jak zbohatnout?" zeptal se král. "To je snadná odpověď, Vaše královská Výsosti. Ten, kdo má největší majetek." "Tak dobře, kancléři. Nejbohatší muž v Babylónu je Arkád. Přiveď ho zítra ke mně." Následující den se tedy Arkád objevil před králem. "Arkáde," začal král, "je to pravda, že jsi nejbohatší člověk v Babylónu?" "Ano, Výsosti, to je nepopiratelná skutečnost." "Jak jsi mohl tak zbohatnout?" "Využil jsem příležitosti, která se nabízí každému občanovi našeho drahého města." "A měl jsi něco do začátku?" "Kromě veliké touhy zbohatnout - vůbec nic." "Arkáde," řekl král, "naše město je ve velice obtížné situaci. Jen několik lidí dokázalo získat majetek. Většině našich obyvatel tato znalost chybí a tak žijí v nedostatku. Velice si přeji, aby se Babylón stal nejbohatším městem světa, a proto musí být městem bohatých lidí. Musíme tedy všechny poučit, jak se mohou dostat k majetku. Pověz mi, Arkáde, je v tom nějaké tajemství? Budou schopni se to naučit?" "Je to velice jednoduché, Výsosti," odpověděl Arkád.

 

"Co umí jeden, může naučit všechny." Královi zasvítily oči. "Arkáde, říkáš to, co jsem chtěl slyšet. Budeš tak laskav a ujmeš se toho? Budeš učit obyvatele našeho města, ti pak budou tvé zásady ovládat a řídit se jimi ve všech oborech." "Jsem jenom pokorný služebník a rád udělám, co žádáte. Veškeré znalosti poskytnu Babylóňanům pro větší slávu našeho krále. Ať kancléř laskavě zajistí místnost pro sto lidí a já jim dám sedm lekcí jak si naplnit peněženku. Mně těch sedm zásad pomohlo, protože jsem před časem byl určitě nejchudší v Babylónu." Čtvrtý den se podle králova rozhodnutí shromáždilo sto vybraných posluchačů v sále pro vědu a usedlo v polokruhu kolem Arkáda. Ten seděl poblíž svícnu šířícího kolem neobvyklou, příjemnou vůni. "Podívej na nejbohatšího muže Babylónu," šeptal jeden posluchač svému sousedovi, "je to člověk jako my." "Jsem zde z pověření našeho dobrého krále," začal Arkád. "Kdysi jsem jako chudý mladík toužil po bohatství. Získal jsem znalosti, které mi to umožnily. Král mě tedy požádal, abych se s vámi o své zkušenosti podělil. Začínal jsem z ničeho. Měl jsem jen starou odřenou peněženku. Přemýšlel jsem o nějakém způsobu, jak do ní něco získat. Život mě naučil sedm pravidel, která k tomu přispěla. Rád vám svoje zkušenosti a poznatky sdělím. Každý den vysvětlím jednu zásadu. Pozorně poslouchejte, ptejte se a diskutujte mezi sebou. Zapamatujte si moje rady, abyste i vy mohli zasít svoje semínko bohatství. V první řadě tedy pracujte na svém zbohatnutí. Až to dokážete, můžete učit jiné.

 

Svou výuku začnu jednoduše. Je to jen první schod na cestě za bohatstvím. Kdo jej překročí, dostane se na druhý jen s obtížemi případně vůbec."


zdroj: George S. Clason - Nejbohatší muž v Babylóně, str. 29-32

 

V dalších částech knihy Nejbohatší muž v Babylóně Vám zde představím oněch sedm zásad.

Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.