Druhá zásada

Druhá zásada

Kontrola vydání

09.02.2015
Nejbohatší muž v Babylóně
0/5
   ( 0 hlasů)
George S. Clason

„Někteří se ptají, jak je možné odložit desetinu, když celý výdělek nestačí na všechny nezbytné výdaje," začal Arkád druhý den. „Kdo z vás měl včera prázdnou kapsu?" „Všichni," zazněla odpověď. „Aha, ale všichni přece nevyděláváte stejně. Někteří vydělávají víc, někteří míň. A přesto jste měli prázdné peněženky. Teď vám povím, jak lidé myslí a jednají. To, co pokládáte za nezbytné výdaje, poroste úměrně s vaším výdělkem, pokud něco sami nepodniknete. Nepleťte si nezbytné výdaje s vašimi požadavky. Vy i vaše rodiny chcete víc, než si můžete dovolit. Vaše výdělky pokryjí okamžitá přání, ale další zůstávají nesplněná. Každý máme nějakou nesplněnou touhu. Mohu si splnit všechno, co mě napadne? To by nebylo dobré. Musí tu být určitá hranice. Kam až můžu cestovat, co můžu sníst, co všechno si vlastně můžu dovolit. Pamatujte si, že plevel vyroste tam, kde zůstal sebemenší zbytek jeho kořenů. Stejně tak vyroste v člověku touha po nesplnitelném, když jí necháme volnost. Pak přichází nespokojenost, ukřivděnost, zatrpklost a rezignace. Spokojených lidí je velice málo. Podívejte se na lidské zvyklosti. Většinou se najdou výdaje, které je možno omezit nebo vyloučit. Dejte si heslo: ,Stoprocentní hodnota za každý utracený zlaťák.' Vyryjte si do hliněné tabulky seznam věcí, které potřebujete a po kterých toužíte. Vyberte nejdřív to, co je nutné, a podle naléhavosti tak postupujte až do výše devíti
desetin vašeho příjmu. Zbytek bez lítosti přeškrtněte, berte ho jako nesplněná přání. Vždycky si tak výdaje spočítejte. Nesahejte na desetinu, která je základem vašeho majetku. To se musí pro vás stát nejvyšším zákonem. Sledujte rozpočet a neustále ho kontrolujte. Tak chráníte naplňování peněženky." 

 

Správný rozpočet

Jeden z posluchačů oblečený v nachových a zlatých šatech vstal a řekl: „Jsem svobodný občan. Mám právo radovat se z věcí, které mě těší a jsou mi milé. Protestuji proti rozpočtu, který by mi určoval, kolik a za co mám utrácet. Jsem přesvědčen, že by mě to ochudilo, a život by pro mě neměl větší cenu než pro osla, který táhne náklad. Já bych si udělal rozpočet pro splnění svých přání."
„No, kdyby si osel určoval, co ponese, počítal by šperky, koberce a zlaté řetězy? Asi ne. Určitě by tam ale bylo seno, zrní a voda, aby neměl hlad a žízeň na cestě. Význam rozpočtu je v tom, že nám pomáhá naplnit peněženku. Určuje nám, kolik smíme utratit, a my se svobodně rozhodneme, za co peníze vydáme. Musíme určit, co je nezbytné a co nedosažitelné. Musíme pochopit, že nějaké pochybné nákupy je nutno zařadit do nepodstatných zbytečných přání. Rozpočet je jako světlo v jeskyni. Ukazuje nám, kudy utíkají peníze. Je schopen tento únik zastavit a kontrolou vydání přispívat k naší spokojenosti. To je druhá zásada. "Rozpočítej výdaje tak, aby se v první řadě zaplatilo nezbytné a teprve podle možnosti to ostatní, ale jen z devíti desetin výdělku. "  

 


zdroj: George S. Clason - Nejbohatší muž v Babylóně, str. 34 - 36

 

 

Logo Můj deníček - Marek Kotala
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Doporučuji

Venkovní vířivky pro celoroční provoz od Villeroy & Boch a také originál Jacuzzi vířivky. | Digitalizace VHS s vylepšením obrazu i zvuku na profesionálních VHS videopřehrávačích. | Skenování diapozitivů a sken negativů a fotek. Navštivte pobočku Digializace VHS - Marie Cibulkové 26 | Bitcoin Bitmain Antminer Firmware Innosilicon | Maminčiny TOP recepty. Recepty na nejrůznější typy jídel, obědy, večeře. | Rady pro domácnost, Jak udělat, Co je to, Proč | Přihlášení se do služeb internetového bankovnictví a rady a pomoc s přihlášením k ostatním bankovním i nebankovním institucím. | Internetové bankovnictví Mojebanka a George. Nebankovní půjčky od Cofidis, Kamali, Homecredit a další tipy na bankovní i nebankovní služby.